Jacqueline was born in Istanbul in 1985.

In 2010, she graduated from Istanbul Bilgi University, Department of Photography and Video.

In her recent works, Roditi photographs in a fictional manner similar to the memories of the dreams she had and presents series of dreams to the viewers. While her photographs embody her dreams, her dreams detach her from this world. Roditi, inspired by Andre Kertesz and by photographs of 50’s, in her earlier work, mostly in black and white, composes her own story by combining and fictionalizing her timeless and melancholic frames.


Some of the exhibitions she participated in: “Inside Out” curated by Huma Kabakçı at artnivo.com in 2017; "I Had a Dream within a Dream" at Amsterdam Kyron Gallery in 2016; "Small Faces Large Sizes" at Elgiz Museum / “Alone and Crowded” curated by Hasan Bülent Kahraman and realized with artnivo at Gallery Khas / “Reloaded” realized with artnivo at Zorlu PSM in 2015; Londra Candid Gallery "New Artist Fair" with the series of "Mezzanine" / "Serbest Çağrışım" realized at Daire Sanat in 2014; Mamut Art Project with the series “Cycle of Life” realized at Antrepo 3 in 2013.

Jacqueline, 1985 yılında İstanbul´da doğdu.

2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video Bölümü´nden mezun oldu.

Roditi son dönem çalışmalarında hafızasında kalan rüyalarını hatırladığına benzer şekilde kurgusal olarak fotoğraflayıp izleyiciye rüya serileri sunuyor. Fotoğrafları rüyalarını somutlaştırırken, rüyaları da kendini bu dünyadan soyutluyor. Eski dönem siyah-beyaz ağırlıklı fotoğraflarında ise Andre Kertesz ve 50´lerin fotoğraflarından esinlenen Roditi, zamansız ve melankolik karelerini bir araya getirip kurgulayarak kendi hikayesini oluşturuyor.


2017’de Huma Kabakçı küratörlüğünde artnivo.com’da “Ters Yüz”, 2016’da Amsterdam Kyron Galeri’de “I Had a Dream within a Dream”, 2015’te Elgiz Müzesi’nde “Small Faces Large Sizes” / Hasan Bülent Kahraman küratörlüğünde Artnivo ile gerçekleşen Galeri KHAS’ta “Yalnız ve Kalabalık” / Artnivo ile Zorlu PSM’de gerçekleşen “Reloaded”, 2014’te "Mezzanine" serisiyle Londra Candid Gallery "New Artist Fair" / Daire Sanat’ta gerçekleşen "Serbest Çağrışım", 2013´te Antrepo 3’te gerçekleşen “Cycle of Life” serisiyle Mamut Art Project katıldığı sergiler arasındadır.
Jacqueline Roditi © All Right Reserved.